Ugrás a fő tartalomra

Egy gondolat a légzésről, pránáról, meditációról

Életünk egy be-légzéssel kezdődik és egy kilégzéssel ér véget a halál pillanatában. Szüntelenül együtt lélegzünk az egész világegyetemmel.
Percenkénti kb. 12-16 be és kilégzésünk ellenére is többet gondolunk az evésre és az ivásra. Pedig víz nélkül napokig, étel nélkül hetekig kibírnánk. Levegő nélkül pedig komoly gondjaink támadnának sokunknak már a következő perc vége előtt. Legtöbbször csak akkor tudatosul a légzésünk, ha fizikailag megerőltetjük magunkat vagy ha érzelmileg feldúlttá válunk és elakad a légzésünk egy pillanatra vagy kapkodva vesszük a levegőt.
A légzés maga az élet, a fizikai test életben tartása, de ennél jóval több is.
Ősi megfigyelés, hogy a ha az idegek és az elme zavart, akkor zaklatottá válik a légzés és a test is nyugtalan. Ha nyugodtak, akkor a légzés is nyugodt.
Figyelve a levegőt, ahogyan ki és beáramlik, megismerheted az elmeállapotodat és lecsendesítheted a kavargó gondolatokat, az ideges elmét.
A prána szanszkrit szó életenergiát jelent. A jóga hagyományai szerint ez a finom, szubtilis energia teszi lehetővé az életet a fizikai síkon. Ez amit belélegzünk és kilélegzünk, és ez az ami a légzésre késztet. Egy összekötő kapocs az elme és a test között.

Figyelve a légzést, a levegő ki és beáramlását. Nem irányítva csak szemlélve a légzés természetes ritmusát, az elme elcsendesedik és lehetővé válik a szemlélődés, majd a figyelmet egy pontra irányítva elérjük szelíden, erőlködéstől mentessen a koncentrációt, majd a koncentrációban továbbhaladva elérjük a meditációs elmeállapotot majd tovább haladva …

Jógaórák a hét minden napján a Prána jógastúdióban! www.gaborjoga.hu

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A spirituális tapasztalatokról (Bálint János hírleveléből)

Egy nagyszerű írás Bálint Jánostól: "A jóga, vagy más önismereti úton haladók beszámolnak olyan tapasztalatokról, amelyekre a hétköznapi ember furán, esetleg kissé irigykedve néz. Akik átélik ezeket a tapasztalatokat, néha megijednek, néha megörülnek, de csak a legritkább esetben kezelik helyesen, azaz csendes közönnyel az átélteket. Különösen nagy divatja van a new age körökben a spirituális pletykakörnek, ahol igyekeznek az emberek egymást túlszárnyaló csodálatos saját tapasztalatokról beszámolni.  forrás: pixabay (A New Age mozgalom alapvető gondolata az, hogy az ősi tanításokból, hagyományokból kiemeli azokat a részeleteket, amelyeket jónak tart, majd ezeket összegyúrva tálalja, mint eszközt a mai kor problémáinak megoldására. Így lehetséges az, hogy egymással sosem találkozó módszerek elemei egy módszerként egyesülnek. Ez néha működhet, de gyakrabban nem, mivel az ősi spirituális, vagy gyógyító, esetleg önismereti metódusok önállóan is teljesek voltak, de ráadá...

Kettős állampolgárok vagyunk!

„Két világnak vagyunk a polgárai: a belső és a külső világé” (Swámi Ráma). A külső a külvilágunk, a belső az elménk (gondolataink és érzéseink) világa.  A kettő erősen összefügg! A belső világunk határozza meg, hogy hogyan látjuk az éppen aktuális külvilágot. Ha a két világ között ellentét feszül és nem találjuk az utat a belső világ felé, az elménkben és a testünkben felhalmozódik a stressz. A stressz pedig sok betegség kialakulásáért felel és még több betegséget súlyosbít. De a legnagyobb baj, ha nincs egységben a belső és külső világunk, hogy nem tudunk boldogan élni így. Kétségek között, nem egységben, nehéz nyugalomban és boldogan élni. A két világot összekapcsoló út az önmegismerés útján, az egyik lehetséges útmutató ( vagy, ha úgy jobban tetszik: az útlevél) a jóga! Gyakorolj rendszeresen és figyeld a változásokat magadban!

Évkezdéshez egy kis elengedés

forrás: pixabay.com Az elengedés alap szükséglet ahhoz, hogy új dolgokkal tudj foglalkozni, hogy új dolgokat tudj befogadni. Tehát a nagy újévi fogadalmak közepette, érdemes elgondolkodni, hogy "oké, oké, újévtől elkezdek lefogyni, nyelvet tanulni, megvilágosodni, több időt fordítani a hobbimra, családra, stb.", ...a felsorolás egyénenként változó. De ha ezeket beviszem az életembe, akkor (mivel a nap ezután is csak 24 órából áll), mit fogok elengedni a jelenlegi életvitelemből ( pl. kevesebb tv nézés, kevesebb lustálkodás...ez a lista is végtelen :) ). Ehhez a nem könnyű munkához egy idézettel tudok erőt adni: " Az adás és az elfogadás után a szeretet iskolájának talán legnehezebb tantárgya az elengedés művészete. " (Simon András) Hátha segít! :)