Ugrás a fő tartalomra

Mit várhatok el egy meditációtól? 2.

Röviden: mindazt ami bennem van!
Ha harag, félelem, nyugtalanság van bennem akkor ezeket fogom megtapasztalni.
Miért? A válasz kézenfekvő: a meditáció a jóga gyakorlás része. A jóga tapasztalati útján ami 8 lépcsőn vezet a belső csendig, a 7. lépcső! 

forrás: pixabay.com
Nem kell lótuszülés a meditációhoz, de meg kell tanulni nyugodtan ülni, akár széken is

Ha kihagyod az előző 6 lépcsőt, akkor ha leülsz meditálni,, lehet a hátad-derekad -nyakad fog megfájdulni, mert nem tudsz egyenesen ülni! A fogyasztói társadalom rögtön ad választ: feküdj le! Ezzel az a gond, hogy meditálni ébernek maradni, megfelelő belső munkát végezni fekve lehetetlen, el fogunk aludni/szenderedni, ami igen jó RELAXÁCIÓ és nagyon fontos, de NEM meditáció! Mivel a meditáció feltételez egy nagyon mély tudatosságot, éberséget.
Akkor mi lehet a helyes sorrend?
1-2. egy kis elméleti ismerte (jáma, nijáma)
3. ászanák, hogy könnyedén tudj ülni akár 30-40percig meditációban
4. légzőgyakorlatok (pránajáma), hogy tovább tudd mélyíteni a nyugalmadat majd ülés közben
5. relaxáció (pratjahara) az érzékszervek visszavonása, hogy felkészülj a koncentrációra ( gyakori, hogy kezdő meditálók arról, panaszkodnak, hogy nem tudtak elcsendesedni, mert: ugatott a kutya a szomszédban, mert horkolt a mellette lévő ember, mert, stb., stb., külső dolgok felsorolása. Ha megértjük, hogy a figyelmemet hogyan irányíthatom, akkor nem fog zavarni a külvilág.)
6. koncentráció a figyelem elmélyítése, nélkülözhetetlen, megkerülhetetlen, ha meditatív elmeállapotba szeretnél kerülni.
7. meditáció
és hogy mi a 8. lépcső...? Szerintem ne rohanjunk előre, amíg nem megy jól az ülés, a koncentráció! :)
De visszatérve az alap kérdésre:
lehet fájni fog először a hátam, derekam
majd nehéz lesz megtartani a figyelmem, mert belealszom
vagy éppen minden kósza gondolatom a felszínre tőr és feszülté válok.

forrás: pixabay.com
a relaxáció nagyon fontos, de ne keverjük össze a  meditációval

Hogyan lehet ezeket elkerülni?
Tapasztalással, rendszeres gyakorlással és a fenti lépcsők megtanulásával, megélésével!
Ezzel indul az utazás a belső csend felé!
Jó utat! :)





Ui: ha figyelmesen elolvastad, akkor esetleg felmerült, hogy mi is az a jóga, hiszen sokan az ászana gyakorlással (egyfajta indiai tornaként) gondolnak rá!? A válasz hamarosan érkezik egy másik bejegyzésben.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Idézetek

kép forrása: pixabay.com „Az emberek meg lennének lepve, ha tudnák, hogy ezen a világon mi mindent köszönhetünk az imádságnak.” Kurt Vonnegut

A spirituális tapasztalatokról (Bálint János hírleveléből)

Egy nagyszerű írás Bálint Jánostól: "A jóga, vagy más önismereti úton haladók beszámolnak olyan tapasztalatokról, amelyekre a hétköznapi ember furán, esetleg kissé irigykedve néz. Akik átélik ezeket a tapasztalatokat, néha megijednek, néha megörülnek, de csak a legritkább esetben kezelik helyesen, azaz csendes közönnyel az átélteket. Különösen nagy divatja van a new age körökben a spirituális pletykakörnek, ahol igyekeznek az emberek egymást túlszárnyaló csodálatos saját tapasztalatokról beszámolni.  forrás: pixabay (A New Age mozgalom alapvető gondolata az, hogy az ősi tanításokból, hagyományokból kiemeli azokat a részeleteket, amelyeket jónak tart, majd ezeket összegyúrva tálalja, mint eszközt a mai kor problémáinak megoldására. Így lehetséges az, hogy egymással sosem találkozó módszerek elemei egy módszerként egyesülnek. Ez néha működhet, de gyakrabban nem, mivel az ősi spirituális, vagy gyógyító, esetleg önismereti metódusok önállóan is teljesek voltak, de ráadásul

Mit várhatok el egy meditációtól? 1.

Ma egy picit elmerültem a FB események között...:)... fura de a legtöbb eseményt "bőség meditációból" láttam. Ezen elmerengtem egy kicsit, hogy vajon mit is várhatunk el egy "meditációtól". Szándékos a meditáció szó idézőjelbe tétele, lévén először a meditáció szó jelentését kellene tisztázni. Ezt most nem tenném, mert a  Mi a meditáció? Van tapasztalatod? blogbejegyzésben már írtam róla.  forrás: pixabay.com Ahogy Papp József a himalájai jóga tradíció tanára tanította nekünk: ha csak egyszer is sikerül megélni a meditatív elmeállapotot, valóban változik a világ körülöttünk! Miért? Mert mi fogjuk másnak látni! Ha csak egy pillanatra is sikerül megélni a mély belső csendet, a mája fátyla mögé pillantani, nem akarunk már nagyobb bőséget, hanem elfogadjuk (megértjük) ahol vagyunk és ha a fejlődésemet szolgálja a még nagyobb bőség, akkor az be is fog következni! A rossz hír, hogy ha logikusan végiggondoljuk, valóban jobb emberekké válnánk, ha nagyobb lenne